Halina Kwiatkowska

Ur. 25.04.1921, Bochni
08.1941 - 01.1945 - Teatr Rapsodyczny, Kraków
02.1945 - 08.1947 - Teatr Rapsodyczny, Kraków
09.1947 - 08 1948 - Teatr TUR, Kraków
1.09.1948 - 30.06.1943 - Państwowe Teatry Dramatyczne, Kraków
30.09.1954 uchwałą Komisji Kwalifikacyjnej Ministerstwa Kultury i Sztuki została uznana aktorką dramatyczną

1.07.1954 - 31.12.1981 - Stary Teatr, Kraków

Haliny Kwiatkowskiej – aktorka, absolwentka polonistyki UJ, pedagog, autorka książek

Pierwsze doświadczenia teatralne Haliny Kwiatkowskiej rozpoczęły się w gimnazjum w rodzinnych Wadowicach. Działał tam amatorski teatr międzyszkolny. U boku Karola Wojtyły zagrała Anielę w Ślubach panieńskich A. Fredry, tytułowe role w Balladynie J. Słowackiego i Antygonie Sofoklesa. Właściwy debiut sceniczny nastąpił 1 listopada 1941 roku w przedstawieniu Król Duch J. Słowackiego w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym stworzonym w Krakowie przez Mieczysława Kotlarczyka, w którym występowała do 1947 r.

Kolejno współpracowała z krakowskimi scenami: Teatrem TUR (1947 – 48), Państwowymi Teatrami Dramatycznymi (1948 – 53). W 1954 roku rolą Warii  w Wiśniowym sadzie w reżyserii Władysława Krzemińskiego rozpoczęła pracę w zespole Starego Teatru pozostając w nim niezmiennie do dziś.
 
Aktorstwo Haliny Kwiatkowskiej cechuje dynamika połączona ze skupieniem i oszczędnością środków wyrazu, wielka kultura i precyzja słowa, perfekcyjne operowanie głosem, doskonałe opanowanie sylwetki. Dodatkowymi atutami artystki są znakomity głos i muzykalność wykorzystywane wielokrotnie w teatrze i kabarecie („Jama Michalika”).
 
Zniewalała urodą i wdziękiem w rolach amantek, wzruszała odkrywając głębię psychologiczną kreowanych postaci, zaskakiwała odwagą formalną i otwarciem na teatralny eksperyment, bawiła finezją i lekkością w rolach komediowych. Kilkadziesiąt zagranych ról bardzo zróżnicowanych gatunkowo - od klasycznej komedii po Beckettowski egzystencjalizm - powstało we współpracy z najwybitniejszymi reżyserami polskiego teatru: Jerzym Jarockim (Dwojra w Zmierzchu I. Babla, Królowa w Cymbelinie Szekspira, Dama w Śnie o Bezgrzesznej J. Jarockiego i J. Opalskiego), Konradem Swinarskim (Była Arystokratka w Nieboskiej komedii Z. Krasińskiego, Wieśniaczka, Dama I w Dziadach A. Mickiewicza, Zosia w Wyzwoleniu S. Wyspiańskiego), Józefem Szajną (Rosika Prangier w Onych i Tatiana w Nowym wyzwoleniu Witkacego), Zygmuntem Hübnerem (Miss Furnival w Czarnej komedii P. Schaffera).
 
W czerwcu 2006 roku na Dużej Scenie Starego Teatru odbyła się premiera Tartuffe’a Moliera w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w której aktorka stworzyła doskonałą rolę Pani Pernelle.
Profesor Halina Kwiatkowska przez czterdzieści lat była wykładowcą krakowskiej PWST. Uczyła piosenki, prozy, wiersza, w końcu stworzonego przez siebie przedmiotu – „kultury bycia”. Wychowała 586 studentów.
 
Wraz z Ewą Otwinowską napisała dwie sztuki teatralne: Ogłoszenie matrymonialne i Sytuację bez wyjścia. Jest autorką kilkakrotnie wznawianych książek wspomnieniowych: Porachunki z pamięcią, Wielki Kolega oraz Boyowym szlakiem, czyli a to ci kabaret (współautorstwo Bruno Miecugow).
 
Odznaczona m.in.: Złotą Odznaką Miasta Krakowa (1965), Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1977), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1981).

(Elżbieta Bińczycka)

A Ą B C Ć D E Ę F G H I J K L Ł M N Ń O Ó P Q R S Ś T U V W X Y Z Ź Ż
Wyczyść
Wyszukaj:

Antygona

Zobacz >

Apelacja Villona

Zobacz >

Bolszewicy

Zobacz >

Cena

Zobacz >

Cymbelin

Zobacz >

Dom Bernardy Alba

Zobacz >

Druga pułapka miłości

Zobacz >

Dziady

Zobacz >

Egzamin

Zobacz >

Huzarzy

Zobacz >

Hyde Park

Zobacz >

Jaki piękny dzień

Zobacz >

Jasny, pogodny dzień

Zobacz >

Jaśnie pan nikt

Zobacz >

Końcówka

Zobacz >

Kopeć

Zobacz >

Ktoś nowy

Zobacz >

Kurdesz

Zobacz >

Nieboska komedia

Zobacz >

Niewinne kłamstwa. Czarna komedia

Zobacz >

Nigdy nic nie wiadomo

Zobacz >

Oni. Nowe wyzwolenie

Zobacz >

Pies ogrodnika

Zobacz >

Pojedynki

Zobacz >

Romans z wodewilu

Zobacz >
Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011