Przedstawienie:
Puzuk
Autor:
Václav Havel przedstawienia tego autora >
Reżyser:
Bogdan Hussakowski przedstawienia tego reżysera >
Scenografia:
Wojciech Krakowski przedstawienia tego scenografa >
Obsada:
Wicek Machulka: Jerzy Bińczycki przedstawienia >
Karol Kriebl: Jerzy Zelnik przedstawienia >
dr Judyta Balcarkowa: Ewa Lassek przedstawienia >
Blanka: Anna Seniuk przedstawienia >
Renata: Krystyna Mikołajewska przedstawienia >
Vlasta Humlowa: Barbara Bosak przedstawienia >
dr Edward Huml: Marek Walczewski przedstawienia >
Beck*: Andrzej Buszewicz przedstawienia >
Beck*: Zdzisław Maklakiewicz przedstawienia >
* rola dublowana
Opis:
(…) Komedia Havla obfituje w szereg zabawnych spięć. Wykorzystał je reżyser przedstawienia w Teatrze Kameralnym – Bogdan Hussakowski – niemal bezbłędnie. Wydaje się, że jakby zafascynowany grą chwytów i chwycików, gagów, tricków i farsowych pauz sytuacyjnych – szczególnie w drugiej części spektaklu – nie odmówił sobie ( i nam ) kilku niezbędnych skreśleń tekstu – ze szkodą dla tempa i zawartości zabawy. A zabawy jest tu sporo. Nieraz w b. dobrym wydaniu groteski obyczajowej – co tłumaczy, oprócz pożytecznego zamysłu prezentacji najnowszej dramaturgii naszych południowych sąsiadów – wprowadzenie Puzuka na scenę im. H. Modrzejewskiej.
Widowisko staje się właściwie popisem aktorskiej sprawności (nawet w sensie fizycznym) Marka Walczewskiego. Wysokiej sprawności warsztatowej. Jemu też przypisać należy, że utrzymuje uwagę widowni, niemal przez cały spektakl w napięciu komediowym. (…)
Jerzy Bober, Groteska po czesku, Gazeta Krakowska 1969, nr 3.
Na scenę teatru Kameralnego weszła sztuka czeskiego pisarza Vaclava Havla „Puzuk czyli uporczywa niemożność koncentracji. (…) W teatrze Kameralnym reżyserskim opracowaniem „Puzuka” zajął się Bogdan Hussakowski, scenografię przygotował Wojciech Krakowski. Reżyser wycisnął z tej sztuki wszystko, co się dało, by stworzyć spektakl do oglądania. Poszarpanym jej sekwencjom , świadomie targanej chronologii i motywacji następstw, nadał rytm komicznej przebieranki pogłębił – jeśli można tak powiedzieć – nudę, oportunizm i pustkę egzystencji Humla i jego partnerów, wydobył jasno i czytelnie owo filozoficzne, drugie dno tekstów. (…)
Dra Edwarda Humla, głównego cwaniaczka i oportunistę gra Marek Walczewski, Nie jest łatwo zbudować tę rolę , nie łatwo ożywić tę sytuacje i to towarzystwo, wśród którego na jedyny ludzki odruch zdobywa się Puzuk – maszyna mózgowa, i to tylko dlatego, że jest niedoskonała. Partnerowali Walczewskiemu – Barbara Boska (Vlasta Humlova), Krystyna Mikołajewska (Renata), Anna Seniuk (Blanka), Ewa Lassek (Dr Judyta Balcarkova), Jerzy Zelnik (Karol Kriebl), Jerzy Bińczycki (Wicek Nachulka) i Andrzej Buszewicz (Beck). Po raz pierwszy na scenie teatru wystąpili nowo pozyskani aktorzy: Krystyna Mikołajewska i Jerzy Zelnik.
Ryszard Kosiński, Ale dziwny Puzuk!, Dziennik Polski 1968, nr 306.