Przedstawienie:
Eugenia Grandet
Autor: Andrzej Wermer przedstawienia tego autora >
Reżyser: Jerzy Kaliszewski przedstawienia tego reżysera >
Scenografia: Tadeusz Kantor przedstawienia tego scenografa >
Obsada:
Pan Grandet : Józef Karbowski przedstawienia >
Pani Grandet: Celina Niedźwiedzka przedstawienia >
Eugenia Grandet: Maria Bogurska przedstawienia >
Nanon: Jadwiga Dąbrowska przedstawienia >
Karol Grandet: Stanisław Zaczyk przedstawienia >
Pan des Grassins: Bolesław Loedl przedstawienia >
Pani des Grassins : Jadwiga Kossocka przedstawienia >
Adolf des Grassins: Ryszard Zaorski przedstawienia >
Cruchot /ksiądz/: Włodzimierz Macherski przedstawienia >
Cruchot /rejent/: Stanisław Jaworski przedstawienia >
Crochot de Bonfons: Wojciech Ruszkowski przedstawienia >
Bergerin : Michał Żarnecki przedstawienia >
* rola dublowanaOpis:
(...) Reżyser Jerzy Kaliszewski wywiązał się z trudnego zadania doskonale. Dlaczego trudnego? Otóż Balzaka trzeba grać, nie sugerować, nie stwarzać nastrojów, lecz realistyczną prawdę przekazać w mocnych realistycznych ujęciach. (...) Reżyser nie uląkł się pokazania na scenie ,, wielkiego przeżycia” i ,,szerokiego gestu”. Przeciwnie – ilekroć było to konieczne – stwarzał sytuacje pełne ekspresji, które łatwo przenosiły nas do odległych czasów, gdzie gra namiętności i dynamizm uczuć były pierwszym elementem stylu życia i sztuki.(...) Dekoracja Tadeusza Kantora była niezdecydowana – pomiędzy domostwem skąpca w zapadłym miasteczku koło Angers, a jakaś salą z ogromnym oknem, godną wielkiego budynku municypalnego(...)
Tadeusz Kwiatkowski, Eugenia Grandet w krakowskim Starym Teatrze, Dziennik Polski 16-17. 1951
(...) Reżyser (Jerzy Kaliszewski) wyczarował na scenie balzakowski koloryt, doskonale stonował galerię postaci i dał im umiejętny rytm życia(...) Warto tez zwrócić uwagę na bardzo staranną akustykę całości, na dbałość o każde slowo i o każdy akcent. Kierownictwo literackie (dr Zygmunt Leśnodorski) zapewne ma również udział w udatności literackiej przedstawienia, ujętego w sceniczne ramy kapitalnej w nastroju dekoracji. Na czoło zespołu aktorskiego wysunął się Józef Karbowski jako ojciec Grandet, stwarzając jedną z najświetniejszych kreacyj swego bogatego dorobku aktorskiego. Z zapartym tchem śledzi się każdy gest, każdy akcent tej znakomitej kreacji, przeprowadzonej na wysokim poziomie ze starannością i wyczuciem, trafnością i prawdą. Eugenią jest Maria Bogurska, wzruszająca w szczerej prostocie, doskonale cieniująca tę trudną postać (...)
Witold Zechenter, Arcydzieło Honoriusza Balzaka Eugenia Grandet na scenie Państw. Starego Teatru, Echo Krakowskie 16-17 1961
Video
Animacje kostiumów