Przedstawienie:
Opera za trzy grosze
Autor:
Bertolt Brecht przedstawienia tego autora >
Reżyser:
Ryszard Major przedstawienia tego reżysera >
Scenografia:
Jan Banucha przedstawienia tego scenografa >
Obsada:
Celia Peachum: Marta Stebnicka przedstawienia >
Dolly: Hanna Smólska przedstawienia >
Kuba: Rajmund Jarosz przedstawienia >
Jonathan Jeremiasz Peachum: Edward Linde-Lubaszenko przedstawienia >
Filch: Zygmunt Józefczak przedstawienia >
Molly: Ewa Kolasińska przedstawienia >
Betty: Ewa Ciepiela przedstawienia >
Molly: Margita Dukiet przedstawienia >
Vixen: Halina Kuźniakówna przedstawienia >
Edek : Tadeusz Jurasz przedstawienia >
Brown: Andrzej Buszewicz przedstawienia >
Matyjas: Leszek Piskorz przedstawienia >
Stara ladacznica: Melania Sadecka przedstawienia >
Robert: Leszek Świgoń przedstawienia >
Jimmy II: Adam Romanowski przedstawienia >
Walter: Włodzimierz Mancewicz przedstawienia >
Pastor Kimball: Juliusz Grabowski przedstawienia >
Smith: Ferdynand Wójcik przedstawienia >
Jenny: Barbara Bosak przedstawienia >
Lucy: Monika Niemczyk przedstawienia >
Polly Peachum: Renata Kretówna przedstawienia >
Macheath /Mackie Majcher/: Wiktor Sadecki przedstawienia >
Ladacznica II: Liliana Brzezińska przedstawienia >
* rola dublowana
Opis:
(…) Majorowska wizja „Opery” zawdzięcza najwięcej estetyce Swiniarskiego. Wymodelowany wspaniale na obraz i podobieństwo ekspresjonistycznych inscenizacji tego wielkiego reżysera bruk wraz z przeniesionymi z życia elementami ulicy (pojemniki na śmieci, płoty do ziemnych robót, otwór kanalizacyjny) – to cytat obrazowy. Zapożyczenia konstrukcyjne natomiast to reżyserskie rozwiniecie wspomnianego odwrócenia ról protagonistów Mackiego i Peachuma. (…) Wizję Majora kształtowały w równej mierze teoretyczne wskazówki Brechta, jak i dopuszczony w całej rozciągłości sztafaż chwytów studenckiego teatru. Knajacki kabaret z cyrkowymi ozdobnikami – tak określić by można dominujący ton przedstawienia. (…)
(…) „Opera” w inscenizacji Majora - to bardzo dziwne przedstawienie: na pozór sprawne i pełne życia, ale puste w pogoni aktorskich grepsów interpretacyjnych i reżyserskich pomysłów bardzo różnej maści, na pozór przemyślane i wyważone, ale w wielu partiach zupełnie niekontrolowane w scenicznym żywiole, na pozór sympatyczne i bezpośrednie, ale w gruncie życzy sztuczne z widocznymi „szwami” udawania. (…)
Krzysztof Miklaszewski, Ubaw z V-Efetem, Kultura 1977, nr 33.
(…) Walorem przedstawienia jest przede wszystkim aktorsko - doskonały duet państwa Peachum (Stebnicka i Lubaszenko), Kuba – Krzywy Paluch w wykonaniu Leszka Piskorza, czy Andrzej Buszewicz w roli Tygrysa – Browna. Najważniejsze są jednak trzy role – Sadeckiego, Niemczyk i Bosak. Niemczyk i Kretówna wzajemnie dublują rolę Polly i Lucy i owa zamiana powoduje, że oglądamy dwa zdecydowanie różne przedstawienia – znacznie ciekawsze jest z Niemczyk – Polly, bo Kretówna z bardzo silnym i wyszkolonym głosem w dużej roli przytłacza pozostałych. Niemczyk ma lekkość i wdzięk, udaje jej się nawiązać kontakt z Sadeckim, ich współgranie nadaje przedstawieniu ciepły i kameralny charakter. Sadecki jest tu przede wszystkim dżentelmenem i panem z modnej przed paru laty piosenki Kochajcie starszych panów młode dziewczęta… i owo przesuniecie akcentów z bandyty na dżentelmena stanowi o efektywności tej roli. Największym jednak osiągnięciem aktorskim jest Jenny. Jenny w dramacie właściwie jako rola nie bardzo istnieje – kilka songów, dwie czy trzy sceny… Barbarze Bosak udało się stworzyć postać bardzo dramatyczną i wyrazistą, ostro wybijająca się z tła. Przyczyniły się zapewne do tego także uzdolnienia wokalne – zarówno śpiewana w duecie z Sadeckim Ballada sutenerska, jak i Song o Salomonie (…) należą do najlepszych momentów przedstawienia. Ta rola to zdecydowany sukces tej zbyt rzadko oglądanej aktorki. (…)
Magdalena Łazarewicz, Nużąca „Opera”, Literatura 1977, nr 37.