Przedstawienie:

Pamiętnik wariata

Autor: Mikołaj Gogol przedstawienia tego autora >

Reżyser: Piotr Szczerski przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Ryszard Melliwa przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Aksencjusz Popryszczyn: Leszek Piskorz przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

[…] Radca tytularny Popryszczyn nosi zielony mundur, ze złotymi guzikami mundur carskiego urzędnika, ale… za lustrem stoi wszak stary telewizor. Na ziemi – butelka z mlekiem (o bardzo swojskich kształtach), na kredensie – całkiem przyzwoita, maszynka elektryczna, choć lepka od brudu.
Dlaczego radca Popryszczyn zwariował? Czy z powodu nieszczęśliwej miłości? Czy z nadmiernego lizusostwa, które na zasadzie „samoodtrucia” organizmu przerodziło się w manię wielkości? Czy z troski lojalnego obywatela o losy ojczyzny w niespokojnych czasach? Z osamotnienia?
Leszek Piskorz starannie, krok po kroku prezentuje etapy szaleństwa carskiego urzędniczyny. Stopniuje narastanie jego choroby. Powoli prowadzi wpół zgiętą uniżeniem sylwetkę: cichy, skulony w kącie skotłowanego barłogu wypina z czasem Popryszczyn swą cherlawą pierś. Podnosi głos. Krzyczy i pluje. Najpierw bledziutki i zahukany czerwienieje na twarzy, nabrzmiewają żyły na szyi i skroniach. Usta, dotychczas rozchylone głupawo dobrodusznym uśmiechem, wykrzywia zły grymas. Rozbiegane oczy na próżno szukają bezpiecznego punktu oparcia…
Popryszczyn początkowo przede wszystkim śmieszy. Ale w końcu jest przecież postacią tragiczną: nie pojmuje istoty swego położenia; nie wie o własnej śmieszności i… to może nawet lepiej dla niego. Ale potem nie wie też o swojej chorobie i tym większe staje się dlatego jego cierpienie. Prościej (i cyniczniej): nie wie, że biją go dla jego dobra.
 
Dorota Krzywicka, Pamiętnik wariata, Echo Krakowa 03.1985.
 
Ważnym elementem widowiska jest scena przedstawiająca zapełniony ubogimi sprzętami pokój, który nieoczekiwanie okazuje się pułapką i więzieniem.
 
Agata Niebudek, ‘Pamiętnik wariata’ po jedenastu latach, Echo dnia 1996, nr 256. 
 
[…] „Pamiętnik wariata” pozostając utworem z pozoru beztroskim, ukazuje jednostkę ludzką stłamszoną przez system władzy, której odbicie stanowi urząd…
 
Andrzej Piątek, Teatry małych form, czyli o mierzeniu sił na zamiary, Nowiny 21.03.1989.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011