Przedstawienie:

Ludzie cesarza

Autor: Zygmunt Hübner przedstawienia tego autora >

Reżyser: Adolf Weltschek przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Paweł Dobrzycki przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Prowadzący: Stefan Szramel przedstawienia >

Seneka: Aleksander Fabisiak przedstawienia >

Trazea: Jan Güntner przedstawienia >

Petroniusz: Jerzy Grałek przedstawienia >

Wykonawca: Leszek Świgoń przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

Mądre i przekorne przedstawienie, odwołujące się postaciami, intrygą, kostiumem do czasów Nerona. Centralnym tematem są postawy moralne. Tu ujawniają się w ramach procesu sądowego, w którym wyrok na oskarżonych wydają sami widzowie. Seneka, Petroniusz oraz konsul Trazea reprezentują trzy różne postawy i racje – racje kolaboranta, estety i emigranta wewnętrznego. Otóż i problem: kto ponosi winę za zbrodnie Nerona? Jest o czym myśleć. Trudno nie uczestniczyć w przewodzie sądowym. Tym bardziej, że sztuka odznacza się wysoką kulturą słowa, znajomością epoki i łatwością rozmawiania z widzem. Została napisana przez znakomitego reżysera i aktora. Żyje ona moralnym napięciem i odczytywalną aluzją.
 
Kazimierz Kania, Na małych scenach Krakowa, Kierunki 1988, nr 13.
 
Wykonawca czyli Leszek Świgoń (…) skupia tu nie tylko kilka postaci, ale przede wszystkim węzły akcji dramatycznej. Najpiękniejsza rola wieczoru to właśnie robota Świgonia, który do często dość sztywnych rozważań moralnych i filozoficznych (…) wnosił element zabawy scenicznej. Świgoń czuł się doskonale w tych rolach, które zaledwie naszkicowane w wymiarze dramatycznym, pozwoliły jednak artyście pokazać jego komiczną siłę.
Sztuka Hübnera ma walor rozmowy, filozofowania. I reżyser i autor doskonałej scenografii Paweł Dobrzycki (…) odczytali postać Wykonawcy jako element rozwoju sytuacji dramatycznej. W ten sposób Świgoń ożywiał horyzont przedstawienia, doskonale odczytując zarówno realistyczny jak i symboliczny charakter powoływanych do życia postaci scenicznych.
 
O. Jędrzejczyk, Elita Rzymu przed sądem historii, Gazeta Krakowska 1987, nr 241.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011