Przedstawienie:

Zwierzenia clowna

Autor: Heinrich Böll przedstawienia tego autora >

Reżyser: Mieczysław Grąbka przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Jacek Wrzesiński przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Hans Schnier: Mieczysław Grąbka przedstawienia >

Maria Derkum: Anna Dymna przedstawienia >

Alfons Schnier: Andrzej Buszewicz przedstawienia >

Zohnerer*: Jerzy Święch przedstawienia >

Zohnerer*: Edward Linde-Lubaszenko przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

 

[…] Monolog clowna Hansa Schniera to szkielet sztuki zawierający w sobie całą treść: historię życia bohatera i jego bliskich. Wszystko, co znalazło się ponadto w spektaklu, to jedynie dobarwienie monologu, rodzaj ilustracji.
 
Dorota Krzywicka, Zwierzenia clowna, Echo Krakowa 1982, nr 39.
 
[…] Pierwszy człowiek Zwierzenia clowna, bo i reżyser, i choreograf, i odtwórca tytułowej postaci -Mieczysław Grąbka – zaimponował… na pół spektaklu. Zwłaszcza aktorstwem. Ciekawe było też jako pomysł rozegrania rzeczywistości scenicznej, retrospektyw i „kabaretu w teatrze” na oddzielnych planach. Problem psychologiczny też ciekawie postawiony, choć przecież w literaturze nienowy – kompleksu spadających „gwiazd”. Ale od połowy wszystko blednie – problem, reżyseria, aktorstwo. Nawet ulubienica publiczności Anna Dymna blado interpretuje swoją rolę. Co bynajmniej nie przeszkodziło publiczności w plebiscycie na najlepszą rolę żeńską przyznać jej palmę pierwszeństwa. Najlepszą rolę męską wykreował zaś, zdaniem publiczności, Mieczysław Grąbka.
 
Edward Teodorczyk, Sprawy Polaków, Profile 1983, nr 8.
 
[…] Prawie cała akcja to opowieść bohatera, przerywana „wstawkami” ukazującymi kabaretowe występy bohatera. Reżyser Mieczysław Grąbka […] nie wykazał pomysłowości. Na przednim planie umieścił głównego bohatera, który się zwierza – nieruchomej kukle. Owe monologi narracyjne są przerywane scenkami baletowo – piosenkarskimi. A pod koniec – jakby z wyobraźni bohatera wysnutymi – rozmowami z agentem (dobra rola Jerzego Swięcha) i ojcem, którego zbyt deklamatorsko gra Andrzej Buszewicz.
 
Wojciech Natanson, Notatki krakowskie, Życie Warszawy 1984, nr 262.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011