Przedstawienie:
Strategia dla dwóch szynek
Autor: Raymond Cousse przedstawienia tego autora >
Reżyser: Piotr Szczerski przedstawienia tego reżysera >
Scenografia: Marek Braun przedstawienia tego scenografa >
Obsada:
Postać: Aleksander Fabisiak przedstawienia >
* rola dublowanaOpis:
Oto przed nami Pan – Świnia w sytuacji końca tuczenia, tuż przed zarżnięciem. Oto przed nami łabędzi śpiew „dwóch szynek”, naprędce rekonstruujących swą życiową drogą ku ubojowi. Oto ostatnie godziny życia świni, spędzającej czas na medytacji i opowiadaniu. Oto niewątpliwe poszukiwanie śladów wolności. Oto próba wytrwania w godności. Oto walka o godziwe warunki dotrwania do momentu wyprowadzenia z chlewu. Oto heroiczna próba przekazu wszystkiego, czego się doświadczyło. Oto – wreszcie – poddanie się refleksji i pogodzenie się z losem.
Aleksander Fabisiak, uważnie stopniując kolejne kroki ku „szczęśliwej śmierci”, zdeterminowanej zwierzęcą maską świńskiego rodu, osiąga efekt, stworzony przez 46-letniego Francuza. Ta świnia, przemawiająca do nas w ludzkim języku, to jedno z nas na tyle wolne, by głośno wypowiadać swoje myśli i je uogólniać i na tyle zniewolone, że szukające komfortu dla pogodzenia się z losem. Fabisiak, bawiąc nas tą zwierzęcą maską, niepokoi i porusza. W tym tuczniku, którego cały proces hodowli prowadzić ma do zabicia, odkryć może swoje jestestwo każdy z widzów, obserwujący fizyczne męki i psychiczne katusze animalizowanego przez Fabisiaka bohatera.
„Strategia dla dwóch szynek” stała się tym sposobem strategią odkrycia na nowo aktora, który przetrzymawszy kryzys przemówił znowu prawdziwym, artystycznym tonem. Zwierzęta przemawiające ludzkim głosem nie kłamią.
Krzysztof Miklaszewski, Strategia dla aktora, Dziennik Polski 1988, nr 211.
Video
Animacje kostiumów