Przedstawienie:
Igraszki trafu i miłości
Autor:
Pierre de Marivaux przedstawienia tego autora >
Reżyser:
Janusz Warnecki przedstawienia tego reżysera >
Scenografia:
Teresa Boguszewska przedstawienia tego scenografa >
Obsada:
Pan Orgon: Jan Ciecierski przedstawienia >
Sylwia: Danuta Szaflarska przedstawienia >
Dorant : Władysław Sheybal przedstawienia >
Lizeta : Helena Chaniecka przedstawienia >
Paskin : Eugeniusz Fulde przedstawienia >
Lokaj : Adam Mularczyk przedstawienia >
Pan Orgon: Stefan Michułowicz przedstawienia >
* rola dublowana
Opis:
(…) Janusz Warnecki w obecnym opracowaniu „Igraszek” w Starym Teatrze zerwał z dotychczasową tradycją, wypełnił scenę ruchem, wzmocnił ekspresję dialogu, w wirtuozerski sposób rozbudował sytuację, ożywił tempo, podniósł temperaturę sztuki i wydobył z niej pełnię efektów komicznych, nie wpadając bynajmniej w karykaturalną groteskę i cyrkową trywialność. W ujęciu plastyczno – malarskim (stylowa dekoracja Teresy Boguszewskiej) i kostiumowym zachowano wiernie, lecz bez realistycznej przesady ton epoki rokoka. Ogólnie biorąc, można dyskutować, czy opracowanie Warneckiego odpowiada ściśle duchowi komedii Marivaux. W każdym jednak razie stylowy wdzięk „Igraszek” nie uległ zatarciu, reżyser uzyskał pełen efekt artystyczny, publiczność zaś bawiła się doskonale.
Danuta Szaflarska, artystka o szerokiej skali możliwości aktorskich, odtworzyła postać Sylwii w sposób stylowy, z temperamentem i ujmującym wdziękiem. Eugeniusz Fulde, którego zobaczyliśmy po raz pierwszy w Krakowie w roli charakterystycznej, wykazał jako groteskowy Paskin prawdziwą siłę komiczną, był niezwykle zabawny, otrzymywał oklaski przy otwartej scenie.
W podobnym tonie utrzymała swoją rolę Danuta Chaniecka, jako jego partnerka, Lizeta. Może tylko była zbyt poufała w stosunku do swoich chlebodawców. Pozostałe role wykonali St. Michułowicz, Wł. Sheybal oraz jeden ze słuchaczy Studia (...)
Tadeusz Kudliński, Z teatrów krakowskich, Tygodnik Powszechny 1945, nr 26.