Przedstawienie:

Gyubal Wahazar

Reżyser: Paweł Świątek przedstawienia tego reżysera >

Scenografia: Marcin Chlanda przedstawienia tego scenografa >

Obsada:

Gyubal Wahazar: Marcin Czarnik przedstawienia >

Świntusia: Ewa Kolasińska przedstawienia >

Baba, Kobieton: Paulina Puślednik przedstawienia >

Lubrica: Iwona Budner przedstawienia >

Morbidetto: Małgorzata Zawadzka przedstawienia >

O; Unguenty: Adam Nawojczyk przedstawienia >

Rypmann: Krzysztof Zawadzki przedstawienia >

Scabrosa: Małgorzata Gałkowska przedstawienia >

Przyjemniaczek: Wiktor Loga-Skarczewski przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

" (...) Świątek doskonale wyczuł specyfikę awangardowego tekstu Witkacego, ponadczasowej baśni o lęku przed utratą władzy. Odtworzył na scenie świat, którego paradoksalne prawa wyznacza "absolutna blaga" i groteskowy katastrofizm. Futurystyczna wizja społeczeństwa rządzonego przez okrutnego tyrana bawi i przeraża jednocześnie. Okazuje się jednak zdumiewająco aktualna. (...)"

Marta Anna Zabłocka,  "Władca nonsensu - "Gyubal Wahazar" w wersji Świątka", Gazeta Wyborcza - Kraków nr 56 online, 09.03.2015

 

" (...) Paweł Świątek zdecydował się odczytać dramat Witkacego z perspektywy nieokreślonej, ale z pewnością odległej, przyszłości. Pałac Wahazara przypomina dyskotekowy parkiet z oszkloną didżejką dla Morbidetta (Małgorzata Zawadzka) - ściany są lśniąco srebrne, z szeregiem plastikowych okien. Scena kilkakrotnie rozświetla się intensywnym jednolitym kolorem (zielony, czerwony). Sam władca głównie przebywa w dużej, szklanej kapsule, którą raz przetacza przez scenę, raz wykorzystuje jako mównicę; kiedy miejsce Wahazara zajmie Ojciec Unguenty, również stanie na kapsule, symbolicznie przejmując władzę. Opowieść o żądnym władzy szaleńcu, jego poddanych i konkurencie, który proponuje duchową odnowę siły narodu, zostaje tu sprowadzona do pustych deklaracji, bardziej związanych z interesem przywódców niż realnym oddziaływaniem na społeczeństwo. Ono bowiem po prostu ślepo podąża za liderem i nawet gdy zostaje wtrącone do więzienia przez Wahazara, próbuje racjonalizować swoją karę. (...)"

Marta Bryś, "Wahazar w kapsule", www.dwutygodnik.com nr 154, 09.03.2015

 

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011