Przedstawienie:

Kosmos

Autor: Witold Gombrowicz przedstawienia tego autora >

Reżyser: Krzysztof Garbaczewski przedstawienia tego reżysera >

Obsada:

: Roman Gancarczyk przedstawienia >

: Paweł Kruszelnicki przedstawienia >

: Jaśmina Polak przedstawienia >

: Marta Ścisłowicz przedstawienia >

: Maciej Charyton przedstawienia >

: Błażej Peszek przedstawienia >

* rola dublowana

Opis:

„(…) Surrealistyczna wyobraźnia Wasilkowskiej, posługująca się fragmentaryzacją i wyolbrzymieniem oraz trudna do pomylenia z czymkolwiek innym - każe jej np. wrzucić kotłujących się bohaterów do gigantycznego czajnika. Wreszcie - początkowy wróbel rozdęty jest tu do unieruchomionego ludzkiego ciała (Małgorzata Gorol), rozpiętego na obrotowym bębnie scenografii; uprzedza makabryczną puentę, zmienia powieściowy labirynt w zaklęty krąg. (…)

Rola Polak jest osią spektaklu. Spaja w sobie dwie książkowe postaci: refleksyjnego Witolda i jego pobudliwego druha Fuksa, młodzieńca obdarzonego temperamentem śledczego, który przeprowadza dochodzenie w sprawie feralnego wróbla, przesłuchując domowników w pokoju stołowym. Fuks jako odrębna sceniczna figura zredukowany jest w spektaklu Garbaczewskiego do teatralnego reflektora ustawionego z przodu sceny. Aktorka rozmawia z ruchomą elektroniczną "głową" lampy-robota, która snopem światła przeszukuje pogrążoną w półmroku scenę. Więcej przy tym zaciemnia i uwieloznacznia, niż odsłania. (…)”.

 

 

 

 

 

„(…) Garbaczewski adaptuje Kosmos Gombrowicza z zadziwiająca wiernością wobec litery powieści, zachowując fabularny porządek zdarzeń. Witolda gra kobieta, ale przyjmujemy zmianę płci bohatera naturalnie, niemalże bez zaskoczenia. Potem można, rzecz jasna, szukać uzasadnień, ale ten gest reżysera nie budzi sprzeciwu(…).

Ten Kosmos naprawdę zaskakuje: reżyser nie dekonstruuje powieści, ale poddaje się jej porządkowi. Tak jakby nie chciał rwać siatki Gombrowiczowskich „powiązań i skojarzeń”. A jednocześnie „sieć znaków tak nikłych” zostaje tu wyolbrzymiona tak dalece, że zdaje się zaprzeczać jakiemukolwiek znaczeniu, wręcz kpi z naszej tęsknoty za wszystkim, co znajome, oswojone, bezpieczne. Co więcej, zostajemy złapani na przyjemności oglądania przedstawienia – po prostu.”

 

 

 

 

 

 

Olga Katafiasz, „Zły sen Witolda”, Teatralny.pl, 14.12.2016.

 

Witold Mrozek, ""Kosmos" Garbaczewskiego w Starym Teatrze. Gombrowicz był kobietą?”, Gazeta Wyborcza - Kraków nr 271 online, 21.11.2016.

Animacje kostiumów

Narodowy Stary Teatr w Krakowie tel. 48 12 4228566, 48 12 4228020 wew. 134 fax 12 2927512 e-mail:muzeum@stary.pl
Copyright 2011